ستون فقرات

ستون فقرات یه عنوان اسکلت و نگهدارنده نیم تنه بالایی و تمامی اعضا و ارگان بدن در این نیمه تنه شناخته می شود. دنده ها در نیم تنه بالا به این ستون مهره ها متصل هستند و شکل و فرم بدن را در حالت زیبا و متناسب نگه می دارند. همچنین ارگان ها و اعضای حیاتی مانند قلب، شش ها، کبد و کلیه ها و همچنین تمامی ارگان های داخلی بدن به کمک همین ستون مهره ها می توانند سر جای خود به شکلی استوار و ثابت، قرار گیرند.

 

ستون فقرات
یکی از اساسی ترین بخش های بدن یعنی نخاع نیز از درون همین ستون فقرات عبور می کند که وظیفه ارسال و دریافت تمامی علائم عصبی و فرامین مغزی به سایر نقاط بدن را به عهده دارد؛ راه رفتن، حرکات دست ها و انگشتان، نفس کشیدن و در واقع تمامی حرکات ارادی و غیر ارادی بدن می بایستی فرامین خود از مغز را توسط نخاع که از درون ستون مهره ها عبور می کند دریافت کنند.

ویژگی ستون مهره ها

این ستونِ به هم پیوسته و بسیار مهم، در پشت بدن قرار داشته و دقیقاً از زیر جمجمه شروع و تقریباً تا نیمه های باسن ادامه دارد.
تعداد مهره های موجود در ستون فقرات در انسان بالغ 26 عدد و در انسان نابالغ 36 مهره می باشد.
در بین مهره ها ساختاری مستحکم اما نسبتاً نرم برای حفاظت از ساییدن مهره ها بر روی یکدیگر قرار دارد. چنین ساختاری از جنس غضروف بسیار محکم است و علاوه بر محافظت در برابر ساییده شدن و شکستن تک تکِ مهره های ستـون فقـرات می تواند توانایی مهره ها در چرخیدن به جهات مختلف، خم شدن به چند جهت را تسهیل نماید.
گاهی برخی افراد در ناحیه کمر به دلیل بد نشستن، دائم نشستن (در بین کارمندها و سایر شغلها)، مشاغل سنگین، .ورزش های سنگین همین ساختار غضروفی که دیسک نامیده می شود سبب بیرون زدگی شده و در اصلاح دچار «دیسک کمر» می شوند.
عوارض دیسک کمر گاهی بسیار شدید بوده و سبب خم شدن کمر و ماندن در همان شکل خواهد بود، گاهی نیز سبب دردهای پیشرونده در کمر و پاها می گردد.

وظایف اصلی و حیاتی ستون فقرات

در واقع می توان دهها بلکه صدها وظیفه بسیار مهم در بدن برای ستون مهره ها (فقرات) بر شمرد. برخی از مهم ترین آنها عبارتند از:
– محکم و استوار نگهداشتن نیم تنه بالایی
– توانایی در خم شدن به جهات مختلف
– حفاظت حیاتی از نخاع
– ثابت نگهداشتن و ایمن نگهداشتن ارگان های داخلی بدن در جای خود
– استفاده مناسب و صحیح از اعضای پرکار بدن یعنی دست ها

 

دکتر سید علیرضا موسوی

متخصص مغز و اعصاب

 

ستون فقراتمقالات

دیسک کمردیسک گردنعلائم تومور نخاععلائم دیسک گردننخاع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *